Chrysler Crossfire

Chrysler Crossfire

Automobilka Chrysler

O značce

Chrysler logoVozy značky Chrysler patří do portfolia koncernu Chrysler Group LLC.

Společnost Chrysler LLC, jejíž centrála se nachází v Auburn Hills v Michiganu, je výrobcem vozů a výrobků značky Chrysler, Jeep, Dodge a Mopar.

Celkový objem prodeje v roce 2008 dosáhl 2 miliony vozů. Rok 2008 byl pro Chrysler International druhým nejlepším rokem za poslední desetiletí, co se týká prodeje vozů mimo území Severní Ameriky, a třetím nejlepším v celé její historii.

Do sortimentu výrobků společnosti Chrysler LLC se řadí některá ze světově nejuznávanějších vozidel, včetně Chrysler 300 a Town & Country, Jeep Wrangler a Grand Cherokee, Dodge Challenger a Ram.

Na podzim 2008 společnost Chrysler představila na trhu tři prototypy vozů se zdokonaleným elektrickým pohonem - Dodge EV, Jeep EV a Chrysler EV. Výroba jednoho z nich se plánuje pro spotřebitele na severoamerickém trhu v roce 2010 a pro evropský trh po roce 2010.

V červnu 2009 došlo k vytvoření globální strategické aliance se společností Fiat S.p.a.

Historie

Chrysler K-310 r. 1951Chrysler Corporation vznikla v červnu roku 1925 z Maxwell Motor Company, přičemž za název vděčí konstruktéru a později manažerovi Walteru P. Chryslerovi, který využil svých zkušeností z automobilek Buick a General Motors, aby založil svou vlastní.

Již rok před založením automobilky v roce 1924 Walter P. Chrysler představil v New Yorku nový vůz s vlastním jménem Chrysler –Six. Tento vůz vystavil ve foyer hotelu Commodore a také na motor-show, kde bylo na očích mnoha investorů a novinářů. Ještě v tomto roce bylo prodáno 32 000 kusů toho vozu. Rok poté oficiálně vzniká společnost Chrysler Corporation.

V roce 1928 dochází k převzetí značky Dodge a zavedení značek Plymouth a De Soto.

Pár let po svém založení se Chrysler Corporation řadí mezi tři největší americké automobilky. Chrysler byl nositelem velké množství inovací a designu. Během první poloviny minulého století vzniklo mnoho unikátních modelů jako Airflow, Thunderbolt, Town & Country.

V polovině padesátých let minulého století začal Chrysler vyrábět malé série luxusních automobilů označených číslovkou 300 a písmenem abecedy, které dnes nesou označení Chrysler 300C.

V osmdesátých letech se velmi populárními stávají rodinné vozy kategorie MPV s evropským obchodním označením Grand Voyager/Voyager.

V současné době Chrysler nabízí vedle značek Jeep a Dodge portfolio modelů Chrysler 300C/300C Touring, Chrysler Sebring, Chrysler Sebring Cabrio, Chrysler PT Cruiser a Chrysler Grand Voyager.